Či to vnímame alebo nie, farby na nás majú značný vplyv. Svetlé, pastelové farby nás upokojujú, tmavé alebo pestré farby nás napĺňajú energiou.Človek poznal vplyv farieb na psychiku už v staroveku a niektoré farby považoval za magické. Mŕtveho napríklad natreli červenou farbou, aby ožil. Starí Číňania našli súvislosť medzi farbami a chuťami. Zistili, že ľudia, ktorí majú radi modrú farbu, si jedlo poriadne osolia, tí, ktorí majú radi zelenú, obľubujú aj sladkosti a ľudia, ktorí dávajú prednosť fialovej, majú z chutí najradšej horkú. Kto má rád červenú farbu, určite má rád aj silné, výrazné chute.Psychológovia, zaoberajúci sa s touto tematikou počas svojich výskumov vytvorili celú škálu farebných testov, pretože každý si vyberie alebo odmietne nejakú farbu. Náchylnosť k nejakej farbe alebo jej zamietnutie sú ako symboly snov: pre každého je charakteristické niečo iné.

Pôsobenie vybraných základných farieb
Farby a ich symbolika nás sprevádzajú každý deň. Do značnej miery sú závislé od kultúry, v ktorej sa človek narodil a v ktorej žije. Farbami a ich vlastnosťami sa zaoberá niekoľko vedných odborov vrátane psychológie a lekárstva. Ich vplyvom na človeka sa zaoberali už dávne kultúry, napr. harmonické prostredie v súvislosti s farbami skúmali už starí Číňania v učení feng šuej a dodnes sa používajú ich zásady i pri stavbe moderných budov. Farebné spektrum je široké. Všeobecne môžeme farby deliť na teplé (červená, žltá, oranžová) alebo studené (odtiene modrej, zelenej). Každá z nich má i svoju symboliku, napríklad červená je farbou života a energie, žltá optimizmu, zelená prírody, biela predstavuje ideál a čistotu, čierna a tmavošedá je farbou smútku, stresu a negácie. Každý z nás má nejaké farby radšej a cíti sa v nich lepšie.

Červená
Má dráždiaci, stimulujúci účinok, vyžaruje aktivitu a dynamiku. Na menších plochách, napríklad na predmetoch pôsobí príjemne, na veľkých plochách je však až znepokojujúca, človek sa stáva podráždeným, nervóznym, môže vyvolať aj agresivitu. Napomáha pri vytváraní adrenalínu, znižuje pocit únavy. Často sa s ňou stretávame ako so symbolom sily, ohňa či moci. V židovskej a kresťanskej kultúrnej tradícii je farbou vážnosti, majestátnosti. V Novom zákone symbolizuje hriech, zmierenie, kajanie sa a obetu.

Zelená
Je farbou prírody, nádeje, pokoja a rovnováhy. Je zmesou žltej a modrej farby, preto má osviežujúci a zároveň aj upokojujúci účinok. Vytvára harmóniu, súlad medzi telom a dušou, znižuje podráždenosť, únavu, uvoľňuje, zabezpečí odpočinok, regeneráciu, naberanie sily. Jej svetlejší, žltozelený odtieň je vľúdny, jarný, plný života, aktívny. Stredný, trávovozelený odtieň je o niečo vážnejší, vytvára pocit bezpečnosti. Tmavší, modrozelený odtieň vyžaruje sviatočnú atmosféru, pokoj, ešte tmavší odtieň vytvára pocit pasivity a podnecuje k ospanlivosti – najmä v prostredí, kde nie je dostatok svetla.

Modrá
Má ochladzujúci vplyv a dokáže vyrovnať energetickú hladinu. Je farbou pokoja, uvoľnenosti, farbou nekonečných citov, vyjadruje citlivosť, jemnosť. Je symbolom vernosti, viery a tradície. Vyžaruje veľké množstvo ticha a chladu, čo môže vyvolať pocit bezpečnosti. Znižuje krvný tlak, pulz, intenzitu dýchania a vnímanie bolesti. Jej tmavší odtieň na väčšej ploche pôsobí víziou vzdialenosti, hĺbky. V kombinácii s čiernou farbou podnecuje depresiu, vyvoláva pasívny pocit. Svetlejší odtieň vyvoláva pocit čerstvosti, sviežosti, malé miestnosti opticky rozširuje, pôsobí pocitom vzdušnosti.

Žltá
Napomáha organizmu vo vylučovaní jedovatých látok, zmierňuje depresiu, regeneruje vyčerpané nervy, navodzuje dobrú náladu. Je farbou prírody, nádeje, pokoja a rovnováhy. Žltá farba je teplá, má oživujúci účinok, nositeľ tejto farby túži po slobode, po dobrej nálade, po intelektuálnych zážitkoch. Je farbou múdrosti, zvedavosti; odzrkadľuje túžbu po slobodnom živote bez prekážok, šťastí a radosti.

Oranžová
Je oživujúcou, rozveseľujúcou, teplou farbou, napomáha prúdeniu kladných energií. Vyžaruje otvorenosť, radosť, šťastie. Má aktivizujúci účinok, ale chýba v nej agresivita červenej. Zvyšuje koncentračnú schopnosť, kreativitu, chuť do práce a má blahodarný účinok proti depresii.

Fialová
Je zmesou studenej modrej a teplej červenej farby, môže byť upokojujúca a znepokojujúca, v závislosti od toho, ktorá farebná zložka bude dominantná. Je plná túžob, ilúzií, je melancholickou, stareckou, uspávajúcou farbou. Je farbou mystiky, podvedomia, tajuplnosti, privádza k meditácii. Pre svoju schopnosť vyvolávať kontroverzné pocity ju mnohí nemajú radi.

Hnedá
Je farbou stromu, odzrkadľuje bezpečnosť, teplo a ustavičnosť. Deti ju obvykle nemajú radi, dospelí vystavaní stresu k nej však cítia náklonnosť. V byte pôsobí príjemne, ale aj smutne, trocha zarmútene, preto by sa mala kombinovať so spestrujúcimi farbami.

Purpurová
Je majestátna, ustrnutá farba, vyžarujúca nadriadenosť, na väčšej ploche však pôsobí stiesňujúco.

Sivá
Je neutrálnou farbou, vyjadruje utiahnutosť, zdržanlivosť, monotónnosť. Na väčšom povrchu pôsobí jednotvárne, ale na druhej strane vyvažuje krikľavosť pestrých farieb.

Biela
Dokáže utíšiť bolesť. Je farbou čistoty, poriadku, neutrality. Zo všetkých farieb má najväčšiu schopnosť odrážať svetlo, preto jej použitie na väčšej ploche môže mať negatívny vplyv na zrak. Rozťahuje priestor, čo je dané jej jasnosťou, medzi ostatnými farbami zohráva neutralizujúcu úlohu. Ak ju použijeme ako pozadie, všetky veci, ktoré sa pred ňou nachádzajú, budú vyzdvihnuté, zdôraznené.

Čierna
Je farbou noci, smrti, nešťastia a hriechu. Na väčšej ploche pôsobí skľučujúco, vyvoláva pocit odtrhnutia od prírody, od sveta, tak isto vyvoláva pocit uzavretosti. Na malých plochách ju môžeme kombinovať s každou farbou, pretože ich osvetlí. V kombinácii s bielou pôsobí slávnostne. Vo feng šuej nadobúda kladný význam, je farbou kontaktu.

 

Zdroj:
www.consultation.sk | www.patikamagazin.hu | www.holgyvilag.hu (upravené, krátené)